NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » SKLEP INTERNETOWY, A PRAWO » MOŻNA ZWRÓCIĆ TOWAR, TAKŻE GDY BYŁ UŻYWANY - WYROK

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Można zwrócić towar, także gdy był używany - wyrok

  
admin
27.11.2014 20:57:47
poziom 4

Grupa: Administrator 

Posty: 249 #1992258
Od: 2008-2-29
Można zwrócić towar, także gdy był używany - wyrok
Marcin Maj, Dzisiaj, 09:34

Czy towar musi być w nienaruszonym stanie, jeśli chcemy odstąpić od umowy? Nie, bo klient ma prawo wypróbować towar. Potwierdził to wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
reklama
czytaj dalej


Większość osób już wie, że jeśli kupujemy towar przez internet, możemy go zwrócić bez konsekwencji i podawania przyczyn (w ciągu 10 dni, a ten termin zostanie niebawem wydłużony do 14). Takie uprawnienie wynika z tego, że kupując online, nie mamy możliwości obejrzenia towaru, przymierzenia go itd. Niestety sklep może wymagać oddania towaru w nienaruszonym stanie i co wtedy? Czy mamy prawo towaru użyć?

Odpowiedź brzmi "tak". We wrześniu tego roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 360 tys. zł kary na Vision Express. Problemem było m.in. to, że zgodnie z regulaminem Vision Express klient mógł zwrócić tylko produkt nieużywany, w oryginalnym i nienaruszonym stanie.

UOKiK był zdania, że klient internetowy ma prawo obejrzeć i sprawdzić produkt w ramach tzw. zwykłego zarządu. Oznacza to, że można otworzyć opakowanie, aby przymierzyć okulary, sprawdzić, czy dostarczono soczewki o odpowiedniej mocy itd. Otworzenie opakowania i użycie produktu nie może znosić prawa do odstąpienia od umowy. Wyjątki od tej zasady dotyczą tylko niektórych produktów, np. płyt z muzyką, filmami i oprogramowaniem.
Sąd potwierdza decyzję UOKiK

Spółka Vision Express odwołała się do sądu, ale Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podzielił stanowisko Urzędu. Potwierdził też zasadność nałożenia na Vision Express kar pieniężnych w łącznej wysokości ponad 360 tys. zł. Wyrok zapadł 17 listopada 2014 r. (XVII AmA 136/13). Nie jest prawomocny. Przedsiębiorcy przysługuje apelacja.

Regulamin Vision Express miał też inne wady. Zastrzeżono w nim, że klient odstępujący od umowy nie może liczyć na zwrot kosztów wysyłki zamówionego towaru. Zgodnie z przepisami, jeżeli konsument zwraca towar, odsyła go przedsiębiorcy na własny koszt, ale sprzedawca zwraca klientowi zarówno cenę towaru, jak i koszty wysyłki towaru do konsumenta. Mówiąc prościej, towary wysyłamy na swój koszt, ale dostajemy zwrot wszystkiego, co wpłaciliśmy. Sprzedawca nie może sobie z tej kwoty potrącić żadnego "odstępnego" lub kary umownej za odstąpienie od umowy.

Przy okazji warto przypomnieć, że sklepy nie powinny także żądać zwrotu towaru w nienaruszonym opakowaniu. W lutym tego roku wspominaliśmy o karze dla sklepu Morele.net za tego typu praktyki.

źródło: http://di.com.pl/news/51045,0,Mozna_zwrocic_towar_takze_gdy_byl_uzywany_-_wyrok-Marcin_Maj.html
  
Electra22.03.2019 15:45:17
poziom 5

oczka
  
TomaszB
18.01.2016 11:10:38
Grupa: Użytkownik

Posty: 21 #2228221
Od: 2015-4-21
I bardzo dobrze! Sklepy internetowe powinny pilnować i przestrzegać praw konsumenta. Myślę, że jeszcze nie jedna firma postępuje w ten sposób i jestem za tym, aby to było sprawdzane. Teraz kupuje się coraz częściej przez internet, więc sklepy internetowe powinne być pod szczególnym nadzorem.
  
JustynaS
04.03.2016 14:29:51
Grupa: Użytkownik

Posty: 17 #2248177
Od: 2016-2-12
Jakoś niedawno czytałam,że w ubiegłym roku poddano kontroli wiele sklepów internetowych i większość z nich, robiła coś niezgodnie z prawem, także nie jest dobrze, ale dzięki takim kontrolom będzie lepiej wesoły

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » SKLEP INTERNETOWY, A PRAWO » MOŻNA ZWRÓCIĆ TOWAR, TAKŻE GDY BYŁ UŻYWANY - WYROK

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta